New York, New York

New York is called the city that never sleeps for a good reason. I spent almost a month there, and I still haven’t figured out how there can be so much traffic on let’s say a Tuesday night. Where do all these people go? Things to do in New York – yes, there are plenty on any night! BUT: Don’t these people work? There is no way that all of them are tourists. I can’t explain it… But, in terms of traffic, what I can say is that there is this constant noise of sometimes more sometimes less distant traffic that comes with you wherever you go in and around Manhattan. On top of that you frequently get the chance to “enjoy” the sound of police sirens which totally sound like the ones in movies – at least to someone from Germany – which again is very cool. 🙂

Life in New York is very fast-paced. Everyone in New York seems busy, and everyone seems to be rushing from one place to another. Once, I was leaving a subway station, I stopped to watch the people passing me by. It was around five o’clock in the evening and the crowd was moving very fast – I guess that’s why I decided to move to the side for a moment. It felt very strange, it was like I had suddenly moved to a parallel world, escaped the big rush and I was watching the hustle and bustle from an outside world… No one seemed to notice me, actually no one seemed to notice anyone. Everyone was busy with her or his own stuff. Some were arguing on the phone, others were having a quick dinner on the way … and of course, there were the ones who were “lost” in their music coming through their headphones. All in all, I can’t say that I noticed many happy faces. Actually, almost no one was smiling. Nevertheless, I found New Yorkers (sorry supermarket cashiers, but I have to exclude most of you here) to be very friendly. Whenever I stopped a stressed out looking person to ask something, she or he seemed happy to help me.

Most people I got to know in New York work very long hours every day with ten to twenty annual holiday days. In Germany most employees have thirty days off a year which is a huge difference, isn’t it?! BUT: we are talking about New York. Many people seem to move to New York for a few years only and work very hard in that time because, just as Frank Sinatra sang, they believe “if I can make it there, I’m gonna make it anywhere”. And I think there is something to it!

After a long working week many New Yorkers enjoy a beautiful day in one of the city’s beautiful parks. I absolutely loved New York’s “park culture”! Whether it is taking part in a ping-pong tournament, dancing Tango, joining discussion groups, playing chess, or just lying on the grass and reading a book, New York’s parks have so much to offer. When you’re lucky (or clever enough to check the event calendar on the internet) you might even get the chance to watch a free dance show or concert.

I could spend months in New York and still find new things to do every day. Also, New York is incredibly international. I’m sure you could even find a partner to practice a language you have never heard of before… It feels like you have the whole world in one place. Maybe that’s why a tiny room in Manhattan seems to cost so much as you’re renting the world. 🙂

NYC on a beautiful day
NYC on a beautiful day
View from Top of the Rock
The view from Top of the Rock
Top of the Rock
Top of the Rock
Wall Street
Wall Street
A dance show in Bryant Park
A dance show in Bryant Park
Flowers in the Highline Park
Flowers in the Highline Park
View from the Highline Park
View from the Highline Park
Happy Birthday to the Dalai Lama :)
Happy Birthday to the Dalai Lama 🙂
Grand Central Station
Grand Central Station
The Statue of Liberty
The Statue of Liberty
The view from the Empire State Building
The view from the Empire State Building
The Graffiti Hall of Fame in Harlem
The Graffiti Hall of Fame in Harlem

_________

New York’a uyumayan şehir derler ve bunun iyi bir nedeni var. Orada neredeyse bir ay geçirdim ve hala diyelim ki normal bir salı gecesinde nasil bu kadar trafik olabildiğini çözemedim. Bu insanlar nereye gider? Hangi gün olursa olsun, New York’ta görecek, gezecek ve yapılacak şeyler çok, evet doğru, AMA bu insanlar çalışmıyormu ya? Hepsinin turist olması imkansız. Hiç bilmiyorum… ama trafik hakkında söyleyebileceğim şu: Manhattan ve çevresinde nereye giderseniz gidin bazen çok uzaktan bazense çok yakından gelen trafik gürültüsü hep sizinle olacaktır. Ara sıra da polis sirenleri katılır bu gürültüye… New York polisinin sirenleride aynı filmlerde gibi bu arada. 🙂

New York’ta hayat çok hızlı bir tempoda yaşanıyor. Herkes meşgul görünüyor, ve bir acele içinde bir yerden bir başka yere koşturup duruyor insanlar. Bir keresinde bir Metro istasyonunda yürüyordum. Beni geçen insanları seyretmek için durdum. Akşam saat beş gibiydi ve kalabalık çok hızlı hareket ediyordu – heralde bu yüzden bir an için kenara çekilmeye karar vermiştim. O an çok garip hissettim, sanki aniden bir paralel dünyaya göçmüş gibi oldum. Sanki birden insanların koşuşturmasını bir dış dünyadan izliyormuşum gibi… Beni kimse fark etmedi, aslında hiçbir kimse kimseyi fark ediyor gibi değildi zaten. Herkes kendi işi ile meşguldü. Bazıları yolda hızlı bir akşam yemeği yiyorlardı, bazılarıysa telefonda tartışıyorlardı … ve tabii ki, kulaklıklar takılı kendi müzik dünyalarında kaybolanlar vardı. Çok fazla mutlu yüzler gördüğümü söyleyemem. Aslında, neredeyse hiç kimse gülümsemiyordu. Buna rağmen New York’lulari çok cana yakın ve sıcak buldum. Ne zaman stresli görünen birini durdurup soru sorsam, mesela yol hakkinda, hep güzel bir cevap aldım.

New York’ta çoğu insan her gün çok uzun saatler çalışıyor, ve yıllık tatil günleride az: on ile yirmi gün arasi. Almanya’da çalışanların çoğu otuz gün tatil yapabiliyor, bu çok önemli bir fark bence. AMA: New York’tan bahsediyoruz. Birçok insan sadece bir kaç şenliğine taşınıyor New York’a ve bu süreçte çok çalışıyor, çünkü Frank Sinatra dediği gibi, “if I can make it there, I’m gonna make it anywhere”, yani eğer New York’ta başarılı olursam, dünyanın her yerinde başarılı olabilirim. İnsanlar buna inanıyorlar. Çok yanlış düşündükleride söylenemez bence!

Uzun bir iş haftasi sonrasi birçok New York’lu şehrin o güzel parklarından birinde güzel bir gün geçirmeye gider. Ben New York’un “park kültürünü” çok sevdim! New York’un parkları insanlara o kadar çok şey sunuyor ki: masa tenisi turnuvalarına katılabilirsiniz, tango dansı edebilirsiniz, tartışma gruplarına katılabilirsiniz, satranç oynayabilirsiniz, veya sadece çimin üzerine yatıp ilginç bir kitapa dalabilirsiniz. Eğer şanslısanız bedava bir dans gösterisi veya konser bile izleyebilirsiniz.

New York’ta bir kaç ay bile kalsam, her gün yapacak yeni şeyler bulabilirim kendime. Ayrıca, New York inanılmaz multi-kültürel bir şehir. Eminim daha önce hiç duymadığıniz bir dili öğrenmek için bile bir arkadaş bulabilirsiniz burada. Sanki tüm dünya bir şehire toplanmiş gibi bir yer New York. Belkide bu yüzden Manhattan’de küçücük bir odanın fiyati sanki tüm dünyanı kiralıyormuşunuz gibi yüksek. 🙂

Advertisements

One thought on “New York, New York”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s