Good bye 2015, you have been great! | Our World Trip

We flew around the whole world, visited four continents, travelled to many countries, swam in three oceans, flew through different time zones and experienced the exact same day twice.

We cycled through unfamiliar cities, survived the craziest (bus) drives, jumped off cliffs, saw some sunrises and many sunsets. We climbed up volcanoes, tracked through bays, and fought against angry monkeys. We tried surfing, diving and even canyoning. We lay on lonesome beaches with white sand and turquoise colored water.

We spent time in the jungle, on mountains, visited historical sites; we slept under the most amazing night sky and saw the sea glowing in a neon blue light. We swam in waterfalls and with wild giant turtles; we saw sea shells moving.

We learned a lot about other cultures and traditions, we tried exotic fruits and food, and even took some cooking classes. We met new people and have made many new friends. We partied, sang and danced.

Our world trip has been a big adventure, like a dream and we have had the courage to live this dream. We had fun, enjoyed great happiness and laughed a lot. We loved the freedom we had and lived our lives to the fullest.

We saw big wealth, but also desperate poverty. We had time to think about the world, about the people, about us. We learned to appreciate what we have. Time went by so fast. What we have now are UNFORGETTABLE MEMORIES.

______

Elveda 2015, şahaneydin!  |  Dünya turumuz

Uçakla tüm dünyayı turladık, dört kıtayı gezdik, birçok ülkeyi gördük, üç okyanusta yüzdük, ve farklı zaman dilimlerini geçerek aynı günü iki kere yaşadık.

Yabancı, bilmediğimiz şehirlerde bisiklet turlarına çıktık, çılgın Asya trafiğinde seyahat ettik, kayalıklardan atladık, bir kaç gündoğumuna ve birçok günbatıma tanık olduk. Volkanlara tırmandık, koylardan geçtik, öfkeli maymunlarla savaştık. Sörf yapmayı, denizin derinliklerine dalmayı hatta “canyoning” yapmayı denedik. Bembeyaz, un gibi kumu, ve turkuaz renkli suyu olan plajlarda güneşlendik.

Ormanlarda, dağlarda zaman geçirdik, tarihi yerleri gezdik. Parlayan yıldız dolu gökyüzünün altında uyuduk, ve gece denizin sarı-mavi bir ışıkla ışıldamasına tanık olduk. Şelalelerde, ve denizde dev kaplumbağalarla beraber yüzdük; oynayan deniz kabuklarını izledik.

Değişik kültür ve gelenekleri tanıdık, hiç bilmediğimiz egzotik meyve ve yemekler yedik, yemek pişirme dersi bile aldık. Bir sürü insanla tanıştık, yeni arkadaşlıklar edindik. Şarkılar söyledik, ve oynadık.

Dünya turumuz büyük bir maceradı. Bir rüya gibi, ve biz bu rüyayı görmeye cesaret ettik. Çok eğlendik, mutlu olduk, kahkahalar attık. Özgürlüğümüzü çok sevdik ve hayatımızı doya doya yaşadık.

Büyük zenginlik gördük, ama acımasız fakirlikde. Düşünmeye çok zamanımız oldu: dünya ve insanlar, ve kendimiz hakkında. Bu güzel, şanslı hayatımızın değerini bilmeyi öğrendik. Zaman çok çabuk geçti. Bu turdan bize şimdi kalan? UNUTULMAZ ANILAR!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s